Msze święte:

  • W tygodniu:

6:30 i 18:00 
(w okresie zimowym 6:30 i 17:00) 

  • W soboty: 

8:00 i 18:00

  • W niedziele: 

7:30, 9:30 (młodzieżowa), 11:00, 12:15, 16:30
19:30 (msza recytowana) 

Hospicjum domowe

Strona domowa hospicjum

 

JASTRZĘBSKIE HOSPICJUM - rys historyczny

Idea ruchu hospicyjnego, która wywodzi się z Wielkiej Brytanii to opieka nad osobami w terminalnym okresie choroby nowotworowej, kiedy leczenie onkologiczne, operacyjne czy każde inne nie przyniosło rezultatu a chory wymaga opieki, otoczony troską rodziny, przyjaciół i nas hospicjantów.

Hospicjum Domowe istnieje przy parafii p.w. św. Katarzyny w Jastrzębiu-Zdroju od maja 1993 roku. Inicjatorem powstania hospicjum był ksiądz proboszcz Wacław Basiak. Jego inicjatywa spotkała się z przychylnym odzewem środowiska medycznego naszego miasta. W grupie wolontariuszy hospicjum znaleźli się lekarze i pielęgniarki w sumie około 20 osób.

 

 

Siedziba hospicjum

W Domu Parafialnym im. bł. Jana Pawła II dysponujemy dwoma pomieszczeniami.Jedno to magazyn a drugie to pomieszczenie, w którym spotykamy się, co tydzień w każdy poniedziałek. Omawiamy wtedy bieżące sprawy hospicjum, dzielimy się swoimi spostrzeżeniami i uwagami. W każdy ostatni poniedziałek miesiąca odbywa się msza święta. Jest ona sprawowana przez kapelana hospicjum ks. proboszcza Wacława Basiaka w intencji zmarłych w ostatnim okresie podopiecznych hospicjum, oraz za wolontariuszy, którzy obchodzą imieniny lub urodziny w danym miesiącu. W okresie Wielkiego Postu i Adwentu odbywają się Dni Skupienia dla członków hospicjum.

 

Nasz zespół

Zespół hospicjum tworzą lekarze, pielęgniarki, ksiądz kapelan oraz wolontariusze niemedyczni. Wolontariusze niemedyczni to serce hospicjum. Są to ludzie nie mający wykształcenia medycznego, którzy poświęcają swój wolny czas aby towarzyszyć i pomagać chorym oraz ich rodzinom. Najważniejszą cechą członków naszego zespołu jest życzliwość, serdeczność i otwartość na potrzeby cierpiących osób 
Wśród wolontariuszy są emeryci, ludzie czynni zawodowo, studenci oraz uczniowie szkół średnich. Wolontariuszem posługującym przy chorych może zostać tylko osoba pełnoletnia. Wolontariusze podnoszą swoje umiejętności uczestnicząc w sesjach naukowych, kursach, szkoleniach, rekolekcjach, mają do dyspozycji pomocną lekturę. Wolontariusze niemedyczni do chorych idą zawsze w towarzystwie wykwalifikowanych i doświadczonych pielęgniarek. Po tzw. stażu, gdy nabiorą doświadczenia chodzą do chorych sami zwłaszcza dla trwania przy chorym.

Trzeba podkreślić, że wszyscy członkowie hospicjum pracują bezinteresownie - nie posiadamy etatów.

Opieka hospicyjna jest nieodpłatna dla chorego i jego rodziny.

Finansowanie

Hospicjum utrzymuje się ze składek społecznych i darowizn. Część środków jest pozyskiwana z programów prowadzonych przez Zarząd, takich jak: kampania 1% podatku, Kwesta Listopadowa na cmentarzach, Kampania "Pola Nadziei". Przekaż darowiznę